Tüm Haberler

TAÜ İİBF İktisat Bölümü araştırma görevlisi alımı ön değerlendirme sonuçları açıklandı.

Türk-Alman Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü araştırma görevlisi alımı ön değerlendirme sonuçları açıklandı. Yazılı bilim sınavı 20.10.2022 Perşembe günü saat 09:30'da yapılacak.

TAÜ İİBF İktisat Bölümüne Araştırma Görevlisi Alım İlanı

TAÜ İİBF İktisat Bölümüne bir adet araştırma görevlisi alınacaktır.

İktisat Öğrencilerinin Gönüllü Staj, Erasmus+ ve Burslu Yurtdışı Öğrenim Tercihleri

2022 ve 2023'te mezun olacak Bölümümüz lisans öğrencilerinin (a) gönüllü staj, (b) Erasmus+ ve (c) müstakbel çift diploma ortağımız Halle Üniversitesi'nde burslu yurtdışı öğrenim görme tercihi bileşimleri kendilerine çok farklı uzmanlaşma ve işe girişte ön hazırlık stratejileri geliştirebilme fırsatları sunuyor.

2022 YKS Tercih Döneminde Merak Edilen Bazı Soruların Cevapları

İktisat Bölümümüz ile ilgili merak edilen beş önemli sorunun kısa cevaplarını sizler için hazırladık. 25 - 27 Temmuz 2022 tarihlerinde Beykoz'daki kampüsümüzde düzenlenecek "TAÜ Tanıtım Günleri"ne katılarak ve/veya 28 - 29 Temmuz 2022 günlerindeki online tanıtım toplantılarına kaydolarak, bölümümüzün lisans programı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

3 ve 4 İktisat Öğrencilerimizin Almanya Ziyaretleri

TAÜ 4 İktisat öğrencilerimizden 16 tanesi 2019'da Almanya'daki üç haftalık İktisat Yaz Okulu'na katıldıktan sonra, altısı 2021-2022 akademik yılında öğrenimlerine Uni Halle'de devam ettiler. 3 İktisat sınıfından 10 öğrencimiz ise Eylül 2022'de Uni Hohenheim'daki İktisat Yaz Okuluna katılacaklar ve aynı sınıftan beş öğrencimiz 2022-2023 akademik yılında öğrenimlerine Uni Halle'de devam edecekler.

YKS Tercih Sıralamalarında İktisat Bölümümüzün Yeri

2017-2021 yıllarında Bölümümüz İktisat Lisans Programını tercih eden adayların başarı sıralamaları giderek yükselmekte.

Bölümümüzden Prof. Kibritçioğlu Artvin'deki Kongrede Açılış Konuşması Yaptı

Bölümümüz öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Ekoloji, Ekonomi ve Bölgesel Kalkınma Kongresi"nin ilk açılış konuşmasını yaptı.

Uluslararası DAAD-TAÜ "Sürdürülebilirliğin Ekonomik Boyutları" Konferansı

İktisat Bölümümüz, 12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde YDYO Konferans Salonunda "Sürdürülebilirliğin Ekonomik Boyutları" konulu bir uluslararası konferans düzenliyor.

Çift Diploma Çalışmaları

Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü çift diploma çalışmaları kapsamında Martin Luther Halle-Wittenberg Üniversitesinden Dr. Tobias Weirowski ve Kati Gaudig ile İktisat Bölümü öğretim üyelerimizin katılımıyla 17.02.2022 tarihinde İktisat Bölümü Toplantı odasında bir workshop düzenlendi.

Workshop

10 Aralık Cuma günü düzenlenen “Workshop” kapsamında Brunel Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa ÖZBİLGİN fakültemizi ziyaret etti.

Mevlana Değişim Programı

Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü ile Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında iş birliği protokolü imzalandı. İş birliği ile İktisat Bölümü öğrencilerinin Almanya’nın en köklü üniversitelerinden birinde bir sene öğrenim görmelerinin yanı sıra, dil becerilerini geliştirmeleri ve Alman kültürünü yakından tanıyabilmeleri için önemli bir fırsat oluşturması planlanıyor.  

İktisat Bölümü Staj İmkânı

Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü lisans öğrencilerinin eğitim-öğretim sürecinde kazanmış oldukları bilgi ve becerilerini ekonomi/işletme alanında uygulamalı olarak artırması amacıyla İktisat Bölümü müfredatına seçimlik staj dersi konmuş ve 2021 yılı yaz mevsimi itibariyle İktisat Bölümü öğrencileri staj yapmaya başlamışlardır.

Brown Bag Seminer Serisi : "Old Chicago ve Freiburg Ekollerinin Ortaya Çıkışı ve Gelişimi"

7 Mayıs’taki Brown Bag seminerinde Dr. Stefan Kolev, iki önemli iktisat ekolü olan Old Chicago ve Freiburg'un ortaya çıkışı ve gelişim aşamalarını anlattı.

Brown Bag Seminer Serisi : Covid-19: Ya bağışıklık kalıcı değilse?

25 Mart tarihinde Brown Bag Seminer serisi kapsamında “Kovid-19: Ya bağışıklık kalıcı değilse?” başlıklı makalesini sunmak üzere M. Alper Çenesiz  (Nottingham Trent University) ağırlandı.

Brown Bag Seminer Serisi : "The Economic Case for Global Vaccinations: An Epidemiological with International Production Networks”

5 Mart 2021 tarihinde Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cem Çakmaklı Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümünün düzenlediği Brown Bag Seminer Serisi kapsamında küresel aşılamaların uluslararası üretim ağları aracılığıyla dünya ekonomisine etkileri hakkındaki çalışmasını sundu.

Brown Bag Seminer Serisi : “Non-cohesive TU-games: Efficiency and Duality”

Brown Bag Seminer Serimiz kapsamında 18 Şubat 2021 tarihinde Paderborn Üniversitesinden Dr. Papatya Duman “Non-cohesive TU-games: Efficiency and Duality” başlıklı makalesini sundu.

TAÜ İktisat Bölümü 2020/21 eğitim öğretim yılının ilk haftasında tüm sınıflarla ayrı ayrı çevrimiçi toplantılar düzenliyor.

Dönem başlangıcında bölümde okuyan öğrencilerle yüz yüze görüşemeyen, ancak bu eksiği çevirimiçi kanalları kullanarak gidermek ve her sınıf özelinde öğrencileri dinlemek ve sorularını cevaplamak isteyen İktisat Bölümü öğretim elemanları 6 Ekim Salı günü İktisat 2. sınıflar, 7 Ekim Çarşamba günü de İktisat 1. Sınıflar ile buluştu. 

Brown Bag Seminer Serisi : "The Quantity Theory of Money (within the context of the U.S. & E.U.)"

20 Şubat 2020 tarihinde Dr. Sinem Sönmez (Baruch College – The City University of New York) Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümünü ziyaret etti ve bölüm seminerinde araştırmalarını sundu. Dr. Sönmez, "The Quantity Theory of Money (im Kontext der USA und der Europäischen Union" başlıklı araştırmasında parasal gelişmelerinin etkisini VAR metodolojisi ile incelemektedir.

Brown Bag Seminer Serisi: Politökonomische Bestimmungsgründe der Staatsverschuldung

Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü tarafından 12 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Brown-Bag Seminer Serisi kapsamında, MEF Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Erdem Kılıç "Politökonomische Bestimmungsgründe der Staatsverschuldung" konulu sunumunu gerçekleştirdi.

İİBF Öğretim Üyelerinden Yeni Bir Kitap:‘The Role of Women in Turkish Economy’

TAÜ İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Elif Nuroğlu ve İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Çiydem Çatak’ın editörlüğünü yaptığı ‘The Role of Women in Turkish Economy’ isimli derleme kitap Almanya’da Peter Lang Yayınevi tarafından basıldı ve raflarda yerini aldı.