FAQ

Häufig gestellte Fragen und ihre Antworten (auf Türkisch)

1) Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü eğitim dili nedir?
İktisat bölümü lisans eğitim-öğretim dili %100 Almancadır. Ancak, öğrenciler 3. Ve 4. Yılda bazı seçmeli dersleri isteğe bağlı olarak İngilizce dilinde alabilirler.

2) Türk-Alman Üniversitesinde eğitim ücretli midir?
Hayır. Türk-Alman Üniversitesi ayrıcalıklı bir devlet üniversitesidir.

3) Yurt imkânları nelerdir?
Üniversite kampüsü içerisinde kız öğrencilerimize yönelik barınma imkanı sunulmaktadır. Daha fazla bilgi için üniversitemizin sosyal tesisleri sayfasını takip etmenizi öneriyoruz.

4) Almanca hazırlık sınıfından muaf olunabiliyor mu?
Okulumuzda eğitim görmeye hak kazanan her öğrenci, lisans eğitimine başlamadan önce, geçerli dil belgesi sunmadığı takdirde, okulumuz tarafından verilen zorunlu Almanca hazırlık eğitimine tabidir. Bu eğitimin sonunda öğrenciler gerekli sınavlara girerek, Almanca dil seviyelerini belgelemek durumundadırlar. Sınavdan yeterli puan alan öğrenciler lisans eğitimine başlayabilirler.

5) İktisat Bölümünün yurtdışı imkânları nelerdir?
İktisat Bölümü olarak öğrencilerimiz için Almanya’da yaz okulu programları yürütüyoruz. Bu konuyla ilgili geçen yılki yaz okulu haberimize buradan ulaşabilirsiniz.
Öğrencilerimiz dilerlerse Erasmus+ Eğitim-Öğretim Hareketliliğine başvurarak, lisans eğitimlerinin bir dönemini yurtdışında geçirebilirler. Aynı zamanda Çift Diploma Programı konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

6) Çift Diploma Programı iktisat bölümünde de yürütülüyor mu?
Çift Diploma Programı kapsamında Almanya’daki birkaç üniversite ile hâlihazırda devam eden görüşmelerimiz bulunmaktadır,  fakat henüz bu üniversitelerden herhangi biriyle kesin bir anlaşmaya varılmamıştır.

7) Staj imkânları nelerdir?
Staj yapmak isteyen öğrencilerimiz seçmeli staj dersini seçerek  yaz ayında stajını yapabilmektedir. Staj süresi boyunca sigorta ödemesi okul tarafından karşılanacaktır.

8) İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra nerelerde, hangi pozisyonlarda çalışabilirim?
Mezunlarımızın gelecekte kendi tercihlerine göre yurt içi veya yurt dışında ister özel, ister kamu sektöründe, isterse akademik alanda iyi bir iş bulabilmek için gerekli temel bilgi, deneyim ve iktisadi analiz aletlerine hâkimiyet açısından tam donanımlı olarak yetiştirilmeleri hedeflenmektedir. Bu noktada öğrencilerimiz özel sektör veya kamuda, akademik ve düşünce kuruluşlarında, banka ve finans kurumlarında çalışabilirler.

9) İktisat Bölümünü neden Türk-Alman Üniversitesi’nde okumalıyım?
Güçlü akademik kadromuzun yanısıra, okulumuzun Almanya ile olan sağlam bağları sayesinde iktisat alanındaki uluslararası akademik çevrelerde birçok bağlantımız bulunmaktadır.
Türk-Alman Üniversitesi’nde Almancanın yanı sıra aynı zamanda İngilizceye de büyük önem vermekteyiz. İktisat literatürüne hakim olmak için gerekli olan İngilizce dilbilgisi seviyesini, bazı seçmeli dersleri İngilizce dilinde vererek, çok dilli bir program yürütmekteyiz.

10) Ders içerikleri nelerdir?
Ders içeriklerimizle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

11) Almancanın yanında başka dillerden de sorumlu muyum?
Lisans eğitimi boyunca öğrencilerimiz, dersleri genel olarak Almanca dilinde almakta, bazı seçmeli dersleri ise İngilizce dilinde almaktadırlar.

12) Üniversitenin yaz okulu imkanı var mı?
Üniversitemiz Almanca hazırlık eğitimi sonunda başarılı olan ve sıralamaya giren öğrencilere yaz okulu fırsatını sunmaktadır. Ayrıca İktisat öğrencileri de 1. Sınıf sonunda, not ortalamasına bakılarak yapılan sıralamaya göre 3 haftalık bir yaz okulu programını partner üniversitede gerçekleştirirler.

13) İİBF Fakültesi altında başka bölümlerden seçmeli ders alabilir miyim?
İktisat Bölümü öğretim planına göre, öğrencilerimiz dilerlerse 6. ve 7. yarıyıllarında tüm TAÜ ders kataloğundan ders seçimi yapabilirler. Seçmeli dersler ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan  ulaşabilirsiniz.