Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak TAÜ'de

07.11.2019

Türk-Alman Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü 7 Kasım 2019 günü Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak’ın konuşmacı olduğu bir konferans düzenledi. ‘Kapitalizm: İyi, Kötü ve Çirkin’ konulu konferansa İktisat ve İşletme öğrencilerinin ağırlıklı olarak katıldığı gözlemlendi.

Kapitalizmin iyi, kötü ve çirkin yanlarını dünya ülkelerinden örneklerle öğrencilere aktaran Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, 1929 Krizi’nin iktisatçılar tarafından iyi irdelenmediğini ve dünyanın 2008 yılında 1929 Krizi’ne çok benzer başka bir krizle karşı karşıya kaldığını söyledi. Prof. Dr. Çolak küreselleşme karşıtlarının dinazor muamelesi gördüğü 1990’larda ve günümüzde Dani Rodrik’in ifadesi ile ‘Akıllı Küreselleşme’ kavramının iyi anlaşılması gerektiğini savundu.

Günümüzün en büyük sorunu haline gelen borçlanma sarmalını gündelik hayattan örneklerle öğrencilere anlatan Prof. Dr. Çolak, kapitalizmin çirkin yüzünü ‘çalışıyorum ama yoksullaştım’ ifadesi ile aktardı. Sosyal Devlet Yoksula Yardım Eden Devlet Değildir diyen Prof. Dr. Çolak, liberal demokrasiden ve piyasa ekonomisinin dengeyi bulma fonksiyonundan vazgeçmeden işleyen bir sistemde sözleşme özgürlüğü ve rekabet kurumlarının önemini anlattı. Özelleştirme karşıtı olmadığını belirten, ancak özelleştirmenin nasıl olması gerektiği konusunda kafa yorulması gerektiğini öne süren Prof. Dr. Çolak, Fransız İktisatçı Piketty’ye atıfta bulunarak istikrar için iki unsur gerektiğini, bunların ulus devlet ve karma ekonomi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kalkınma planları konusunda da konuşan Prof. Dr. Çolak, öğrencilere özellikle kendisinin çok başarılı bulduğu Türkiye’nin 1. Kalkınma Planı ile birlikte ikinci ve üçüncü kalkınma planlarını da dikkatle incelemelerini önerdi.

Prof. Dr. Çolak üniversitelerin son yıllarda Avrupa Birliği konusunda çalışma yapmadıklarına dikkat çekti ve Türk-Alman Üniversitesi öğrencilerinin özellikle bu konuya eğilmelerini tavsiye etti.

Türkiye’nin geleceğinden çok umutlu olduğunu belirten Prof. Dr. Çolak, eğitim modelinde yapılacak olumlu çalışmalar, teşvik mekanizmasının şeffaf ve hakkaniyet ölçüsünde işlemesi ve rekabet ortamının sağlanması halinde önümüzdeki yıllarda çok güzel gelişmeler beklediğini ifade etti. Konuşmasının sonunda öğrencilere bol bol okuma yapmalarını, müzikle ilgilenmelerini, aynı zamanda da hayatın tadını çıkarmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, öğrencilere İktisat ve Toplum Dergisi’nin son sayısını hediye etti ve ‘Ekonomide Masallar Gerçekler’ kitabını imzaladı. Program sonunda Türk-Alman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri ve akademik personeli ile hatıra fotoğrafı çekildi.