TAÜ İktisat Bölümü 2020/21 eğitim öğretim yılının ilk haftasında tüm sınıflarla ayrı ayrı çevrimiçi toplantılar düzenliyor.

Dönem başlangıcında bölümde okuyan öğrencilerle yüz yüze görüşemeyen, ancak bu eksiği çevirimiçi kanalları kullanarak gidermek ve her sınıf özelinde öğrencileri dinlemek ve sorularını cevaplamak isteyen İktisat Bölümü öğretim elemanları 6 Ekim Salı günü İktisat 2. sınıflar, 7 Ekim Çarşamba günü de İktisat 1. Sınıflar ile buluştu.
 

Brown Bag Seminer Serisi : "The Quantity Theory of Money (within the context of the U.S. & E.U.)"

20 Şubat 2020 tarihinde Dr. Sinem Sönmez (Baruch College – The City University of New York) Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümünü ziyaret etti ve bölüm seminerinde araştırmalarını sundu. Dr. Sönmez, "The Quantity Theory of Money (im Kontext der USA und der Europäischen Union" başlıklı araştırmasında parasal gelişmelerinin etkisini VAR metodolojisi ile incelemektedir.

Brown Bag Seminer Serisi: Politökonomische Bestimmungsgründe der Staatsverschuldung

Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü tarafından 12 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Brown-Bag Seminer Serisi kapsamında, MEF Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Erdem Kılıç "Politökonomische Bestimmungsgründe der Staatsverschuldung" konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Brown Bag Seminer Serisi (The Science and Art of Decision Making)

Türk-Alman Üniversitesi İİBF tarafından  5 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Brown-Bag Seminer Serisi kapsamında, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nden Prof. Dr. Elif Çepni “The Science and Art of Decision Making” adlı bir sunum gerçekleştirdi.

İİBF Öğretim Üyelerinden Yeni Bir Kitap:‘The Role of Women in Turkish Economy’

TAÜ İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Elif Nuroğlu ve İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Çiydem Çatak’ın editörlüğünü yaptığı ‘The Role of Women in Turkish Economy’ isimli derleme kitap Almanya’da Peter Lang Yayınevi tarafından basıldı ve raflarda yerini aldı.

Brown Bag Seminer Serisi - 3

Türk Alman Üniversitesi İktisat Bölümü tarafından 2 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Brown-Bag Seminer Serisi kapsamında Orient Institut Beirut’ta çalışan Dr. Fatih Ermiş, İktisat Bölümü akademik personeline ve öğrencilerine "Main Parameters of Ottoman Economic Thought" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Brown Bag Seminer Serisi - 2

Türk Alman Üniversitesi İktisat Bölümü tarafından 28 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen Brown-
Bag Seminer Serisi kapsamında King’s College London doktora ünvanlı Miray Erinç Öztaş,
“The conflict between education and female labour in Turkey: Understanding Turkey's non-
compliance with the U-Shape hypothesis” konulu makalesini İktisat Bölümü akademik
personeline ve öğrencilerine sundu.

Brown-Bag Seminer Serisi

TAÜ İktisat Bölümü'ne 2019 Eylül ayında katılan Dr. Arash Molavi Vassei Fakültemiz bünyesinde düzenli olarak yapılan Brown Bag Seminer dizisinde " Belief Selection as an Evolutionary Game with Replicator Dynamics" konulu bir sunum yaptı. Seminer özellikle İktisat bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından ilgi lie dinlendi.

Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak TAÜ'de

Türk-Alman Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü 7 Kasım 2019 günü Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak’ın konuşmacı olduğu bir konferans düzenledi. ‘Kapitalizm: İyi, Kötü ve Çirkin’ konulu konferansa İktisat ve İşletme öğrencilerinin ağırlıklı olarak katıldığı gözlemlendi.

2019 - 2020 Akademik Yılı Açılış Konferansı

2019 - 2020 akademik yılı açılış konferansımızı Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ile gerçekleştirdik. Prof. Dr. Asaf Savaş Akat katılımcılara, "Dünya, İktisat ve Türkiye: Bir Ufuk Turu" adlı bir sunum yaptı. Dünya ve Türkiye ekonomisinin 1940'lardan günümüze gelişimi ve güncel sorunlar ile iktisadi düşünceler tarihinde yaşanan gelişmeler konferansın ana temasıydı.

Yaz Okulu Kapsamında Öğrencilerimiz FH Bielefeld'te

TAÜ İktisat Bölümü 2.sınıf öğrencileri, 23.06.19 – 12.07.19 tarihleri arasında Bielefeld FH’de gerçekleşen yaz okuluna katıldılar. Öğrencilerimize yaz okulu kapsamında FH Bielefeld’deki öğretim üyeleri tarafından, İktisat lisans eğitimi için çok önemli olan İktisat Almancası dilbilgisi, makroekonomi, mikroekonomi ve bilimsel araştırma yöntemleri dersleri verildi.